English Press Release:

The Kick-Off Meeting of the Excellence Hub GRATOS (Graph Theoretical Tools for Sciences)- EXCELLENCE/1216/0207,  was held in Nicosia on March 22nd 2019 at European University Cyprus with great success.  The Project EXCELLENCE/1216/0207/ GRATOS a three-year project, co-financed by the European Regional Development Fund and the Republic of Cyprus through the Research Promotion Foundation. The meeting was a great opportunity for all project partners to meet and interact.

The objective of the GRATOS project is to bring together experts from very diverse scientific domains such as Neuroscience, Astrophysics and Cosmology, with experts on Graph Theory and Discrete Mathematics in a joint research collaboration to develop efficient solutions for some important problems in clustering.  Clustering problems are some of the most important challenges in the field of Big Data and Data Science, and this illustrates not only the necessity of this project but also its sustainability through future applications of the project results in other domains.

GRATOS is a collaboration between European University Cyprus, the SME AAISCS located in Nicosia, the National Technical University of Athens, the National Observatory of Athens and the University of Hawaii at Manoa.

The Kick-off Meeting was organized to publicly announce the beginning of the project. The project goals were highlighted and leaders of the six work packages of the project explained their roles and responsibilities and their plan for interaction within the diverse  consortium. Finally, the launch of the GRATOS webpage (http://gratos.euc.ac.cy/) was announced.

Greek Press Release:

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 22 Μαρτίου 2019 στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου η εναρκτήρια συνάντηση της Nησίδας Αριστείας (Excellence Hub) EXCELLENCE/1216/0207 – GRATOS (Graph Theoretical Tools for Sciences). Το Έργο EXCELLENCE/1216/0207 είναι ένα τριετές πρόγραμμα το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και την Κυπριακή Δημοκρατία μέσω του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας. Η συνάντηση ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για όλους τους εταίρους του έργου να συναντηθούν και να αλληλοεπιδράσουν.

Ο στόχος του έργου GRATOS είναι να συγκεντρώσει εμπειρογνώμονες από διάφορους επιστημονικούς τομείς, όπως η Νευροεπιστήμη, η Αστροφυσική και η Κοσμολογία, με ειδικούς στη Θεωρία Γράφων και στα Διακριτά Μαθηματικά σε μια κοινή ερευνητική συνεργασία για την ανάπτυξη αποτελεσματικών λύσεων στο τομέα της εύρεσης συμπλεγμάτων (clusters). Τα προβλήματα συμπλεγμάτων αποτελούν μια από τις πιο σημαντικες προκλήσεις στον τομέα των Μεγάλων Δεδομένων (Big Data) και της Επιστήμης των Δεδομένων (Data Science) και αυτό δείχνει όχι μόνο την αναγκαιότητα αυτού του έργου αλλά και τη βιωσιμότητά του μέσω μελλοντικών εφαρμογών των αποτελεσμάτων του έργου σε άλλους τομείς.

Το GRATOS είναι μια συνεργασία μεταξύ του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, της Μικρομεσαίας Επιχείρησης AAISCS στη Λευκωσία, του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και του Πανεπιστημίου της Χαβάης στο Manoa.

Η εναρκτήρια συνάντηση διοργανώθηκε για να ανακοινώσει δημοσίως την έναρξη του έργου. Οι στόχοι του έργου υπογραμμίστηκαν και οι επικεφαλείς των έξι πακέτων εργασίας του έργου εξήγησαν τους ρόλους και τις ευθύνες τους καθώς και τον προγραμματισμό και την αλληλεπίδραση των εταίρων για κάθε πακέτο εργασίας. Τέλος, ανακοινώθηκε η ιστοσελίδα της έργου GRATOS (http://gratos.euc.ac.cy).

Photo from the meeting